Lezzetli Yemekler, Pratik, Kolay Yemek Tarifleri
Advertorial

Patlıcan Frenk Dolması

Kullanılacak malzeme (6 kişilik):

4 orta boy bostan patlıcanı (aynı irilikte), 4 olgun domates, 1 soğan, 1 demet maydanoz, 1 diş sarımsak,

1 kahve fincanı süt, 75 gr rendelen­miş kaşar peyniri, 1 yumurta,3/4 su bardağı zeytinyağı,

yeteri ka­dar tuz ve karabiber, 1 dilim bayat ekmek.

Yapılışı: Patlıcanların kabuğu so­yulduktan sonra uzunlamasına orta­dan ikiye bölünür, yarım patlıcanla­rın içi tuzlanır, içi alt tarafa gelecek biçimde bir ızgaraya dizilir ve en az 1,5-2 saat böylece bırakılır. Bu bi­çimde patlıcanların acı suyu aka­caktır.

Bir tavaya bol zeytinyağı konur. Patlıcanlar bu yağın içine atılır ve hafifçe kızartılır.

Patlıcanlar kızarınca bir kevgirle yağı süzdürülerek tavadan çıkarılır. Patlıcanların içi oyulduktan sonra ateşe dayanıklı cam bir tabağa yer­leştirilir.

Patlıcan-Frenk-DolmasıDiğer tarafta patlıcanların içi ince ince kıyılır. Rendelenmiş soğan, kı­yılmış maydanoz ve havanda dö­vülmüş sarımsak bu içe katılır, iyi­ce karıştırır ve içinde 2 çorba kaşığı zeytinyağı bulunan bir toprak güve­ce konup karıştırılarak kavrulur. Karışım kavrulunca kabuğu soyul­muş, çekirdekleri çıkarılmış ve kü­çük parçalar halinde doğranmış do­mates, yeteri kadar tuz ve karabi­berle birlikte ilave edilir. Bir süre kaynatılır ve güveç ateşten indirile­rek soğumaya bırakılır. Bir dilim bayat ekmek sütte ıslatıla­rak ufalanır, yumurta, rendelenmiş kaşar peyniriyle birlikte güveçtekilerle iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımla patlıcanlar doldurulur ve fırına sürülür.

Patlıcanlar fırından çıkarılınca sı­cak sıcak servis yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>